Zmiany dla przedsiębiorców w 2017


Inicjatywa Mikro
Wpisy (58)

Początek roku to zwyczajowo czas wejścia w życie nowych przepisów. Nie inaczej jest w sferze obowiązków księgowych, interesujących chyba wszystkich przedsiębiorców w naszym kraju. Wśród najważniejszych zmian warto pamiętać o tych poniżej:

 

Pełna księgowość od 2 mln euro przychodów

Limit przychodów netto (ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych), do którego osób fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne oraz spółki partnerskie mogą prowadzić podatkowe księgi przychodów i rozchodów (małą księgowość) podniesiony został z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Zobacz więcej na temat księgowości. Zobacz też, jak przejść z ksiąg rachunkowych do uproszczonej księgowości”

Próg przychodów dla ryczałtu podniesiony do 250 tys. euro

Od 2017 roku obowiązują ułatwienia dla przedsiębiorców rozliczających się w formie ryczałtu. Próg przychodów, który umożliwia rozliczanie się z formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych został podniesiony ze 150 tys. euro do 250 tys. euro. Zobacz więcej na temat ryczałtu.

 

Limit transakcji bez korzystania z rachunku bankowego wynosi 15 tys. zł

Obowiązujący od 2017 roku limit transakcji, które można przeprowadzać bez korzystania z rachunku bankowego, zmniejszony został z 15 tys. euro do 15 tys. złotych. Dowiedz się więcej.

Nowe podstawy obliczania składek ZUS

W 2017 r. obowiązują nowe podstawy do obliczania składek ZUS. Płaca minimalna została zwiększona do 2000 zł brutto. Zmieniła się także wysokość prognozowanego, przeciętnego wynagrodzenia. Stawki ZUS znajdziesz w artykule Płatnik składek do ZUS.

 

Minimalna stawka godzinowa za umowach zleceniach

Jeśli zatrudniasz pracowników na umowę zlecenie pamiętaj, że wprowadzona została minimalna stawka godzinowa dla pracujących na określonych umowach zlecenia oraz umowach o świadczenie usług, w tym samozatrudnionych. W 2017 roku wynosi ona 13 zł. Dowiedz się więcej.

Pełna wysokość płacy minimalnej dla nowozatrudnionych

Zniesiony został przepis umożliwiający wypłatę 80% wynagrodzenia minimalnego dla nowych pracowników. Więcej na temat płacy minimalnej.

 

Inne

 

Wśród zmian, które obowiązują od początku 2017 roku są także m.in: zmiany dotyczące interpretacji przepisów, ułatwienia w procesie inwestycyjnym, zmniejszenie obowiązków informacyjnych w zakresie środowiska, złagodzenie przepisów dotyczących kontroli. Więcej informacji na temat zmian znajdziesz w artykule Ułatwienia dla przedsiębiorców od 2017 r. i Zmiany w VAT w 2017 r.

Udostępnij na: